Uzmanına Sorun İletişim
ANA SAYFA TEDAVİ HİZMETLERİ TEKNOLOJİ ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ

KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ

Belli bir yaşa gelindiğinde bazı dişlerin zaten kaybedileceği düşüncesi, gelişen tıbbi yöntemler ve teknoloji sayesinde çok gerilerde kalmıştır. İyi halin devamını sağlamak için gerekli olan tek şey ağız ve dişlerde bir sorun olmadan “ periyodik diş hekimi kontrolleri ” ne devam etmektir.

Diş hekimliği alanında koruyucu hekimlik kişiye özel uygulama gerektirir. Her bireyin ağız ve diş sağlığındaki sapmalar aynı değildir. Ancak, ileride meydana gelecek problemler ön inceleme ve yapılan testlerle belirlenir. Hastalar kendi diş dizilimleri, tükürük akış ve kalitesi, mine yapısı ve diğer faktörlere göre değişen çürük insidansı, dişeti yapısal nitelikleri ve hastalığa yatkınlığı, üzerinde dişleri taşımakta olan kemik yapısının niteliği, beslenme alışkanlıkları, varsa diş sıkma ve benzeri kötü alışkanlıkların yaratacağı geri dönüşümsüz zararlar belirlenerek öncelikle mevcut durumu korumaya yönelik girişim önem taşır.
Hastaların “dişlerime çok iyi bakıyorum neden yetince sağlıklı değiller” şeklindeki yakınmalarının önüne geçmek mümkün olur.

Unutulmamalı:
Hastalık meydana gelmeden önlem almak her zaman için daha basit, kısa süreli ve düşük maliyetli çözümlerle tedavi sağlar.

Korucuyucu Diş Hekimliği:

• Hastalık meydana gelmeden oluşmasını engellemektir.
• Problemi başlangıç aşamasında yakalamak ve ilerlemesini engellemektir.
• İyi halin devamını şikayetin oluşmasını beklemeden önlem almak, yol göstermektir.
• Kişiye özel diş bakım programı belirlemektir.
• İleri hastalık ya da bozukluk hallerinde ağız ve dişlerde doğallığı koruyarak ve en az madde kaybı ile kurtarmak ve tedavi altına almaktır.

Çocuklarda Koruyucu Dişhekimliği

• Hamilelik planlanırken annenin diş sağlığının sağlanması ve korunması
• Süt dişlerinin gelişme ve sürme döneminde beslenme
• Süt dişlerinin çürükten korunması
• Muhtemel diş çapraşıklıklarının önüne geçmek
• Çocukların diş hekimi ile barışık kalmasını sağlamak.

Neler Yapılır?
• Çocuklarda süt dişi kaybı halinde yer tutucu aparey uygulanması
• Beslenme ve beslenme alışkanlıkları değerlendirilmesi
• Dişlere flor uygulanması
• Plak boyama
• Fissür örtücü
• Çürük risk tayini
• Konservatif diş tedavileri

Hamilelik ve Diş Sağlığı:

1- Bebek diş sağlığı
Çocukların diş sağlığı henüz anne karnında iken gelişmeye başlar. İlk süt dişleri hamileliğin ortalama 3. ayında, ilk daimi dişler ise 8. ayında oluşumuna başlamaktadır.
Bu bakımdan annenin beslenme düzeni ve sağlığı önem taşır.
Bebeğin dişlerinin gelişimi sırasında annesin dişlerindeki kalsiyumu kullandığı bilgisi tamamen yanlıştır.
2- Anne diş sağlığı
Hamilelik öncesi tedavi edilmemiş diş çürüklerinin ilerleyerek enfeksiyona neden olduklarında bunun kan yoluyla tüm vücut için bir fokal enfeksiyon odağı olduğu hatırlanmalıdır. Bu nedenle hamilelik öncesi genel diş sağlığı muayenesi tavsiye edilir. Hamilelik süresince düzenli kontroller diş ve dişeti problemlerinin erken dönemde basit tedavi yöntemleri ile giderilmesi anne ve bebek sağlığı için büyük önem taşır.

Sterilizasyon :

Ağız ortamı, kan ve tükürük ölümcül virüsler için yaşam yeridir ve dişhekimlerinin aktif çalışma alanındadır. Hepatit ve AIDS başta olmak üzere tüm virüslerinden etkin korunma şekli çifte sterilizasyon yöntemidir.
Virüsler ve bakterilerle mücadele şekli aynı değildir. Aynı sistemle hem bakterileri hem virüsleri yok etmek mümkün olamaz. Bu durum çifte sterilizasyon şeklini gerektirir. Mekanik yollarla temizlenmiş aletler virüsler için kimyasal sterilizasyon solüsyonlarında bekletilir. Bakterilerle mücadele ısı ve basınç ortamında ayrıca sağlanmaktadır. Bunlar için kuru hava sterilizasyonları ile ısı sağlanabilir. Daha etkili olan şekli basınç altımda ısı sağlayan otoglav sistemidir. Burada tüm aletler poşetlenerek otoklava alındığı için sonrasında saklama koşulları da daha güvenli olmaktadır.
Alet sterilisazyonu yanısıra hekimin eldiven ve maske kullanımı, klinik ortamının sterilizasyonu, hava kompresörlerinin sağladığı hava çıkışlarında bakteri engelleci sitemler bulunması önem taşır.
Diş kliniklerinde ileri düzeyde sterilizasyon hassasiyetle ele alınır.
Dişhekimliği hastalık yayma konusunda en yüksek risk grubundadır. Ağız ortamı, kan ve tükürük aynı zamanda ölümcül virüsler için yaşam yeridir ve dişhekimlerinin aktif çalışma alanındadır. Bunlara örnek en başta hepatit ve aids gelir. Önce klinik çalışanları bunlarla karşı karşıya kalır. Kendini koruyamamış klinik çalışanları virüs taşıyıcı olabilirler veya etkili sterilizasyonu sağlanamamış alet kullanımıyla hastalık aktarılabilir.
Gelgelelim tüm diş muayenesine gelen hastalardan bulaşıcı hastalık raporu istenemez, kaldı ki her zaman mevcut virüsler rutin testlerde saptanamayabilir. Veya hastalar virüs taşıdıklarını reddedilme endişesi ile bilerek gizleyebilirler.
Bu durumda, her hastanın mutlak taşıyıcı olduğunu varsayacak bir sterilizasyon disiplini sağlamış olmak olası riskleri ortadan kaldırmak için esastır.

2006 © ADENT Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ♦ Tüm Hakları Saklıdır. WebDesign