Uzmanına Sorun İletişim
ANA SAYFA TEDAVİ HİZMETLERİ TEKNOLOJİ ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Güzel bir gülüş kaliteli yaşamın anahtarıdır.

Estetik diş hekimliğinde yöntemler mutlaka dişleri keserek ve madde kaybı yaratarak porselenlerle kaplamak ya da diş çekimlerini gerektirmek değildir. Konservatif yaklaşım ve teknolojinin yardımıyla estetik kaygılar hastaların orijinal dişlerini korumaları yönünde yeni anlayışlar gelişmiştir.

Estetik kaygılar insan yaşamında çok önemli bir yer tutar. Hele ki bu konuşma ve özgürce gülüşümüzü etkileyecekse ayrı bir önem taşır. Çünkü iletişim insanlar yüzyüze geldiğinde en etkili aşamaya gelir ve gülümseme başlı başına bir anahtardır. Yüz estetiğinin sağlıklı ve iyi görünen dişlerle desteklenmesi karşı tarafta olumlu etki bırakırken kişiye gülümseme özgürlüğü de verdiğinden bu, ilişkileri ve insan yaşamını bir üst düzeye taşımakta ve başarı duygusunu da getirmektedir.

Diş ve çenelerde estetiğin tam olarak sağlanabilmesi zaman zaman birden fazla branşın birlikte geliştirecekleri multidisipliner tedavi planları ile koordineli tedaviler yürütmelerini gerektirir.

Estetik diş hekimliğinin yararlandığı branşlar: protez, tedavi, ortodonti, cerrahi

Estetik diş hekimliği konuları:

  • Metalsiz Porselen Kronlar (empress, zirkonyum)
  • Estetik Hareketli Protezler (Metalsiz protezler, Hassas tutuculu (kancasız) protezler)
  • İmplant- Diş Ekimi
  • Dişeti Estetiği
  • Gülüş Dizaynı Cerrahisi
  • Lamina Seramikler
  • Diş Beyazlatma - Bleaching
  • Adesive sistem - Bonding
  • İnley – Onley Seramik Dolgular
  • Diş Çapraşıklığının Giderilmesi

Lamina

Çoğunlukla ön dişlerde estetik amaçlı uygulamadır. Dişlerdeki şekil, renk ve pozisyon bozukluklarında dişlerin ön yüzeylerine, özel hazırlanmış porselen yapraklar şeklinde adapte edilir. Dişler istenilen şekil ve beyazlıkta yeniden yapılanarak güzel bir gülüşe estetik katkıyı sağlar.

Ortodonti

Günümüzde diş çapraşıklıklarında sadece çocuklar için değil yetişkinler için de dişlere takılan teller yardımı ile estetik ve fonksiyonun sağlanması mümkün olmaktadır.

Dişeti Estetiği

Dişeti çekilmelerinde diş boyunları ya da kök kısımları ortaya çıkabilir. Bu ve benzeri durumlar estetiğin bozulmasına ve daha savunmasız diş dokularının açığa çıkmasına neden olur. Çeşitli ileri dişeti cerrahisi yöntemleri ile bu sağlıksız durum ortadan kaldırılmakta ,sağlıklı ve estetik görünüm sağlanmaktadır.

Koyu Renkli Dişetleri

Bu bir sağlık kaybı değil dişeti yapısına bağlı bir özelliktir. Peeling yöntemleri dişetlerinin doğal pembeliğe kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

Diş Beyazlatma

Bembeyaz dişlere sahip olmak güzeldir.
Dişleriniz tümüyle sağlıklı ve düzgün olsa da kimi zaman istenmeyen koyulukta renkleriyle rahatsız edici olabilir. Bu koyu renklenme dişin doğal rengi olabilir veya zaman içinde gelişmiş olabilir. Böyle durumlarda tek seansta ışınlı beyazlatma sistemi uygulanarak daha beyaz dişlere kavuşmak mümkün olur. Bu sistemle dişlere zarar vermeden mine içinde yerleşen renk maddeleri temizlenir.

Adesiv Restorasyonlar

Laminalar ile benzer endikasyona sahiptir. Diş aralıklarının kapatılmasında, kırık dişlerin restorasyonunda, kısmi pozisyon, form ve renk bozukluklarının giderilmesinde uygulanan başarılı bir yöntemdir. Klinik koşullarında diş dolgularında kullanılan adesiv sistemler ile tek seansta tamamlanır.

Metalsiz Porselen

Gelişen teknoloji ile artık metal sağlamlığında metalsiz, içi ve dışı porselen olan kron ve köprüler ile tam estetik sağlanabiliyor. Porselen alt yapıda kullanılan metaller yerini Cad-Cam tekniği ile uygulanan zirkonyuma bırakmıştır. Böylece metalin kötü renk yansıtması problemi giderilir ve daha kibar diş yapıları elde edilir.


Gummy Smiling

Konuşur yada gülerken dişetlerinin gereğinden fazla görünmesi yada diş-dişeti sınırlarının düzensizliği gülüş estetiğini kötü etkileyen bir durumdur. Hassas bir cerrahi yöntem ve ardından gelen protetik tedaviler ile estetik görünüm sağlanmaktadır.

Porselen Diş Dolgusu

Aşırı madde kaybı olan diş çürüklerinde kayıp dokunun ve fonksiyonun yerine iade edilmesinin yanında estetiğin ve sağlamlığın tam olarak sağlanması için geliştirilmiş bir uygulamadır. Laboratuar koşullarında dişe özel hazırlanan porselen dolgu kaviteye adapte edilir.

2006 © ADENT Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ♦ Tüm Hakları Saklıdır. WebDesign